Wycieczka do Muzeum Arkadego Fiedlera
W czwartek 12 października 2023r. klasa 7a udała się na wycieczkę do Muzeum Arkadego Fiedlera w Puszczykowie. Pod okiem przewodnika uczniowie zapoznali się z eksponatami przywiezionymi z wypraw z Ameryki Północnej i Południowej, Azji oraz Afryki. Zwiedzili wystawę „Dywizjon 303" oraz Piramidę Cheopsa. Mieli możliwość wejścia na replikę legendarnego żaglowca Krzysztofa Kolumba "Santa Maria". Wzięli także udział w lekcji muzealnej: "Tajemnica maski". Dzień był pełen wrażeń.
Zapraszamy do obejrzenia efektów pracy.
Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania
W naszej szkole dzień głośnego czytania został zorganizowany 28 września. W tym dniu w naszej szkole zaproszeni goście – rodzice uczniów lub nauczyciele na jednej z lekcji, przeczytali fragment książki wybranej przez siebie lub wypożyczonej z biblioteki szkolnej.
Pasowanie uczniów klas pierwszych
29 września odbyła się uroczystość pasowania uczniów klas pierwszych na pełnoprawnych członków naszej szkoły.
Z tej okazji przybyli bardzo wyjątkowi goście - marynarze z 12. Wolińskiego Dywizjonu Trałowców w Świnoujściu: starszy chorąży marynarki Rafał Prokopiuk, bosman Michał Makówka, starszy mat Damian Lange, starszy marynarz Katarzyna Gontarz i marynarz Anna Zamara.
Wszystkich zebranych gości powitała Pani Dyrektor Honorata Hyżyk życząc swoim najmłodszym podopiecznym powodzenia i samych sukcesów w nauce. Kilka ciepłych słów w stronę uczniów skierowali również marynarze oraz rodzice.
Wprowadzeniem do pasowania była część artystyczna przygotowana przez uczniów klasy 3a pod opieką pani Pauliny Gubańskiej, klasy 3b pod opieką pani Agnieszki Nowaczyk - Klupś oraz chór szkolny „Żegluga” prowadzony przez panią Magdalenę Nowacką.
Podczas występu uczniowie klas pierwszych musieli wykazać się wiedzą na temat szkoły i rozwiązać kilka zadań. Następnie po złożeniu uroczystego ślubowania na sztandar szkoły, dotknięci marynarskim kordzikiem, zostali włączeni w poczet uczniowskiej braci oraz otrzymali marynarskie kołnierze, które od wielu lat są symbolem naszej „dwójki”.
Delegacje złożyły kwiaty i znicze pod pomnikiem Obrońców Polskiego Morza.
Po części oficjalnej pierwszoklasiści otrzymali słodkie upominki, dyplomy oraz niespodzianki przygotowane przez marynarzy oraz stanęli do wspólnego zdjęcia.
W tym dniu marynarze spotkali się również z klasą 8a. Uczniowie mieli okazję porozmawiać z gośćmi, zadać im kilka pytań dotyczących służby wojskowej czy warunków życia na morzu.
Ten dzień był wyjątkowy i na długo pozostanie w naszej pamięci.
Konkurs zbierania nakrętek
Uczniowie naszej szkoły brali udział w konkursie zbierania nakrętek. Uzbierali 153 kg i wywalczyli 1 miejsce w Lesznie. Konkurs był organizowany w ramach akcji Eko Leszno. Nasza świetlica wzbogaciła się o wiele ciekawych gier. Wszystkim , którzy przyczynili się do zbierania nakrętek i wygranej – gratulujemy !!!!
Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania
29 września
OGÓLNOPOLSKI DZIEŃ GŁOŚNEGO CZYTANIA
Dnia 29 września obchodzimy Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania. Pomysł powstał w 2001 roku z inicjatywy Polskiej Izby Książki. Akcja ma na celu promowanie czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży, rozwijanie kompetencji społecznych i emocjonalnych oraz zachęcanie dorosłych do wspólnego spędzania czasu przy lekturze wraz z najmłodszym pokoleniem.
Akcję od początku koordynuje Fundacja ABCXXI „Cała Polska Czyta Dzieciom” - na stronie fundacji można znaleźć bazę książek dla dzieci i młodzieży w różnym wieku oraz wartościowe materiały dotyczące m.in. zalet wspólnego czytania czy sposobu doboru lektur.
Wystarczy poświęcić 20 minut dziennie, CODZIENNIE - od lat powtarzają pomysłodawcy akcji „Cała Polska czyta dzieciom” – ten krótki czas będzie jedną z najlepszych inwestycji, jakie może rodzic zapewnić swojemu dziecku. Głośne czytanie jest jednym z najważniejszych czynników sprawiających, że mózg dziecka rozwija się sprawniej, dzięki czemu łatwiej mu nabywać różne kompetencje przydatne w codziennym życiu. Czytanie to też forma zdobywania wiedzy o otaczającym świecie, a bez dobrze opanowanej umiejętności czytania dziecko gorzej radzi sobie z nauką w szkole.
Poniżej fragment listu Pani Ireny Koźmińskiej – Prezes fundacji „Cała Polska Czyta Dzieciom” o zaletach czytania dzieciom:
„Można wiele zrobić, codziennie czytając dziecku. Od urodzenia, gdyż zanim zacznie ono mówić i czytać, powinno się dobrze osłuchać z językiem i zbudować jak największy zasób słów, które rozumie. Ważne jest czytanie chłopcom, gdyż ich umiejętności językowe rozwijają się wolniej. Czytanie dziecku rozbudza jego wyobraźnię, dostarcza mu emocji i radości, poszerza wiedzę o świecie, przynosi dobre wzorce zachowań.
Dzięki głośnemu czytaniu nauka w szkole będzie dla niego łatwiejsza i przyjemniejsza.
Codzienne czytanie to wspólnie spędzony czas, stałe wzmacnianie więzi i wzajemnego zaufania, a także doskonalenie najważniejszej społecznej kompetencji - sprawnego posługiwania się językiem. Język to klucz do dobrej komunikacji z ludźmi i do samodzielnego zdobywania wiedzy.
Czytanie jest jak witamina i szczepionka. Dzieci, którym czytamy, są mądrzejsze, znacznie bardziej odporne na toksyny współczesnej kultury i znacznie lepiej poradzą sobie w życiu.”